Narodowe Czytanie 07.09.2019 r.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie.

1)      Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

2)      Dym – Maria Konopnicka

3)      Katarynka – Bolesław Prus

4)      Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5)      Orka – Władysław Stanisław Reymont

6)      Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7)      Sachem – Henryk Sienkiewicz

8)      Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W gminie Rymanów do akcji Narodowego Czytania wybrano nowelę Bolesława Prusa „Katarynka”.

W tym roku Organizatorzy postanowili zmienić formę przekazu wybranego utworu.

Pracownicy GBP w Rymanowie  na podstawie „Katarynki” , opracowali scenariusz inscenizacji.

W sobotnie popołudnie  w ramach akcji „Narodowe Czytanie”, na deskach Amfiteatru nad Czarnym Potokiem

odbyła się premiera inscenizacji „Katarynki” w wykonaniu członków Klubu Seniora w Rymanowie.

Dopracowana scenografia, piękne stroje i gra aktorów zachwyciły licznie zebraną  widownię.

U wielu osób można było zauważyć łzy wzruszenia.

W imieniu Organizatorów pragniemy raz jeszcze podziękować wszystkim odtwórcom i uczestnikom akcji „Narodowe Czytanie”.

Szczególne podziękowania kierujemy dla Sandry Urbanik, wcielającej się w rolę niewidomej dziewczynki.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z "Narodowego Czytania" w Gminie Rymanów:

Dzisiaj: 21 Lis 2019